Unikalny most wrocławski. Ślady niemieckich saperów w strukturze budynku.

Unikalny most wrocławski. Ślady niemieckich saperów w strukturze budynku.

Most Saperski, usytuowany we Wrocławiu nad jednym z uśpionych odnóg rzeki Odra, jest szczególnym miejscem na mapie miasta. Zlokalizowany jest w okolicach Kozanowa. Przez wiele lat był zamknięty dla publiczności, nie można było po nim przechodzić, ze względu na jego duże zniszczenia. Jego historia związana jest z latami 30. XX wieku. Prezentujemy jak ten zabytek wygląda obecnie.

W okresie 1935–1936, Wehrmacht przejął tereny nadodrzańskie w rejonie Kozanowa. W krótkim czasie wybudowano koszary, które stały się domem dla jednostki saperskiej. Rok 1938 przyniósł powstanie Mostu Saperskiego – drogi do koszar od strony Lasu Pilczyckiego. Co więcej, każde z segmentów mostu zostało zaprojektowane w różny sposób, uwzględniając takie elementy jak otwory na ładunki wybuchowe (najczęściej umieszczane od strony ulicy, filarów i nasypu), komory i włazy. Te szczegóły konstrukcyjne umożliwiały wykorzystanie mostu jako miejsca szkolenia dla żołnierzy, szczególnie w zakresie umieszczania ładunków wybuchowych na różnorodnych typach mostów.

W 1993 roku obszar opuszczony przez Rosjan został przejęty przez Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu. Z kolei Most Saperski został zamknięty dla ruchu, a dostęp do niego został zablokowany.